PSORIÁZA: Ochorenie na celý život, s ktorým sa dá žiť

Autoimunitné ochorenie, ktoré v súčasnosti trápi približne 100 miliónov ľudí na celom svete. Na Slovensku žije okolo 200 tisíc psoriatikov. Lupienka patrí medzi civilizačné ochorenie, ktoré nie je možné úplne vyliečiť. ALE je možné minimalizovať prejavy správnou liečbou a životným štýlom.

Predstavme si psoriázu a spôsob ako s ňou žiť plnohodnotný život…

Čo je psoriáza alebo lupienka ?

Latinský názov Psoriasis vulgaris vysvetľuje podstatu choroby – “Psora” v preklade znamená odlupovanie a obrazne vystihuje proces, ktorý na pokožke prebieha.

Pokožka psoriatika množí kožné bunky až 7-krát rýchlejšie, ako u zdravého človeka.

Typický prejav psoriázy je vznik šupinatých zapálených ložísk zrohovatelej kože. Tieto ložiská šupiniek – svrbia, bolia, sú začervenané a odlupujú sa. Lupienka je chronickým ochorením, kedy sa striedajú obdobia pokoja a akútne obdobia. Prejavy sú v každom období iné. Ani pri jednej z fáz nie je možné nakaziť sa.

Na prvotné spustenie psoriázy má vplyv množstvo faktorov:

 • stres,
 • prekonanie streptokokovej, alebo inej infekcie,
 • niektoré druhy liekov,
 • hormonálne zmeny,
 • iné zápalové kožné choroby,
 • nezdravý životný štýl

 

Ako psoriáza človeka obmedzuje ?

Ochorenie obmedzuje nositeľa hlavne fyzicky svojim svrbením, pálením a červenými fľakmi na celom tele.

Náročnejšie sú dopady po psychickej stránke človeka, ktorý trpí týmto ochorením.

Nevhodné reakcie okolia spôsobujú nepríjemné a dlhodbé depresívne stavy.

Reakcie spoločnosti sa môžu tiež prejavovať v rôznych situáciach :

 • Šport – psoriatik ma problém sa vyzliecť na verejnosti, alebo v šatni. Podľa štúdií až 7% zúčastnených bol odmietnutý vstup do verejných zariadení, typu verejný bazén alebo telocvičňa.
 • Vzťahy – pacient si pripadá menej cenný a má problém udržiavať, alebo vytvárať vzťahy. 27% pacientov do 54 rokov uviedlo, že psoriáza negatívne ovplyvnila nielen vzťahový, ale aj sexuálny život.
 • Práca – kožné prejavy lupienky môžu spôsobiť aj problém s hľadaním práce nakoľko pacient môže byť často práceneschopný.

Ako žiť plnohodnotný život ?

Psoriáza sa nedá vyliečiť a treba sa o svoju pokožku starať celý život. Cieľom liečby je mať chorobu a jej prejavy pod kontrolou, tak aby neovplyvňovala denné fungovanie a aktivity, ktoré má psoriatik rád.

3 KROKY, ako mať psoriázu pod kontrolou :

 1. Zmena životného štýlu

Pokožka je zrkadlom spokojnosti nášho tela! Obmedzovať stres, eliminovať alkohol a fajčenie, jedálniček doplnať ovocím a zeleninou. Svoju psychiku budovať a posilňovať športom, príjemnými aktivitami a neobmedzovať sa v styku so spoločnosťou.

 1. Starostlivosť o pokožku nenechávať na náhodu

O pokožku sa musíte pravidelne starať – premasťovať, hydratovať, hýčkať!  SKIN-CAP produkty sa o vašu pokožku a pohodlie postarajú od bežného krému, sprchový gél, šampón, ale dodajú telu aj vitamíny, ktoré telu dodáte formou kapsúl. Majte vašu psoriázu pod kontrolou dlhodobo.

 1. Tehotenstvo a psoriáza

Počas tehotenstva nedochádza k zhoršeniu stavu psoriázy, ale naopak prejavy môžu byť omnoho miernejšie. Po pôrode sa väčšinou predchádzajúci stav psoriázy vráti. Aj tehotná, alebo dojčiaca žena môže úspešne bojovať a žiť so psoriázou bez nepríjemných prejavov. SKIN-CAP produktová radaneobsahuje kortikoidy a je vhodná na starostlivosť o pokožku aj počas tehotenstva a dojčenia.