Atopický ekzém

“Atopický ekzém, alebo aj atopická dermatitída je chronický svrbivý kožný zápal, ktorým sa nedá nakaziť. Pôvod ekzému môže byť alergický, alebo nealergický. ”
Čo je to atopická dermatitída ?

Atopická dermatitída je chronické kožné ochorenie: Atopická dermatitída, tiež známa ako ekzém, je dlhodobo trvajúce kožné ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalom kože. Toto ochorenie je často geneticky podmienené a môže sa objaviť u ľudí s predchádzajúcimi alebo súčasnými alergickými ochoreniami.

Nadmernú suchosť spôsobuje nedostatočná činnosť mazových žliaz, nedostatočná činnosť potných žliaz a znížená schopnosť viazať vodu v koži.

Pokožka je citlivá aj na iné faktory, ako sú dráždivé látky a alergény, ktoré vyvolávajú ďalšie zhoršenie atopického ekzému.

“Atopickou dermatitídou trpí až 20-30% detí a 10-15% dospelej slovenskej populácie. ”
Aké sú príznaky atopického ekzému ?

Príznaky atopického ekzému (atopickej dermatitídy) môžu byť rôznorodé a môžu sa líšiť v závažnosti.

Medzi bežné príznaky patria:

 • Svrbenie: Intenzívne svrbenie je jedným z hlavných príznakov atopického ekzému. Svrbenie môže byť veľmi nepríjemné a môže viesť k poškriabaniu, čo môže ďalej podporovať zápal a vznik infekcie.
 • Začervenanie a opuchnutie kože: Postihnuté oblasti kože sú často začervenané a opuchnuté. Tieto zmeny sú dôsledkom zápalu v koži a môžu sa vyskytnúť na rôznych častiach tela.
 • Vyrážky a pľuzgiere: Atopický ekzém môže spôsobiť tvorbu malých pľuzgierov, ktoré môžu prasknúť a vytvárať vlhké oblasti. Vyrážky sú časté, a môžu sa objaviť na tvári, na končatinách, na krku alebo v iných častiach tela.
 • Suchá a hrubá koža: Postihnutá koža je často suchá a hrubá. Mohlo by dôjsť k odlupovaniu, šupinatosti a tvorbe hrubých oblastí. Suchá koža môže byť citlivá a náchylná na podráždenie.
 • Odlupovanie a krustovanie: Atopický ekzém môže spôsobiť odlupovanie a tvorbu kôrok na postihnutých miestach. Tieto oblasti môžu byť aj bolestivé.
 • Opakované výskyty: Príznaky atopického ekzému často prichádzajú a odchádzajú. Zhoršenie stavu môže byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane stresu, alergénov, suchého počasia alebo iných spúšťačov.


80% prípadov atopického ekzému sa vyskytne v priebehu prvých 6 rokov života, ale u mnohých detí sa prejaví už v prvom roku v období od 3. mesiacov. Objavuje sa nielen u kojencov, ale aj detí starších, mladistvých a výnimkou nie sú ani dospelí.

 

“Ekzém je často len signálom skrytej alergie. Prejavy ekzému sú začiatkom – alergického pochodu, kedy sa môže po ekzéme začať vyvíjať astma,  alergická nádcha alebo iná forma alergie.”
Ako úspešne bojovať s atopickým ekzémom? 

Atopický ekzém sa prejavuje v dvoch fázach – pokojnej a akútnej.

 • V období pokojnej fázy je potrebné pokožku neustále premasťovať a pomáhať pri obnove porušenej funkcii pokožky.  Pravidelná starostlivosť a intenzívne doplňovanie chýbajúcej hydratácie a tuku.
 • Ak prepukne akútna fáza atopického ekzému nie je potreba ihneď siahať po kortikoidných liečivách. Nepríjemné prejavy ako svrbenie, pálenie, červené fľaky na pokožke, alebo zanesenie infekcie dokážete ihneď ukľudniť SKIN-CAP produktami určenými na dlhodobú liečbu atopickej dermatitídy. Úľava od svrbenia a kožných prejavov prichádza okamžite a dlhodobé používanie predlžuje aj obdobie pokoja.

“Atopický ekzém môžete vyprovokovať nevhodnými potravinami, kozmetikou, ostatnými alergénmi, a vonkajšími faktormi.”

 

Pár rád pre život s Atopickým ekzémom

 1. Hydratácia pokožky je kľúčová: Denné premasťovanie pokožky vhodnými hydratačnými krémami alebo masťami môže pomôcť udržiavať jej vlhkosť a zmierniť suchosť, čím sa minimalizuje svrbenie a podráždenie.

 2. Preferujte sprchu pred kúpeľom: Krátke sprchy s teplou vodou sú lepšou voľbou ako dlhé kúpele vo vani. Horúca voda môže odstrániť prirodzené oleje z pokožky, zhoršujúc tak suchosť.

 3. Vyberajte jemné kozmetické produkty: Používajte špeciálne produkty vyvinuté pre atopikov, ktoré sú šetrné k pokožke. Vyhnite sa výrobkom s parfémami a tvrdými chemikáliami, ktoré môžu dráždiť pokožku.

 4. Vyhýbajte sa alergénom: Identifikujte a vyhýbajte sa látkam, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie. To môže zahŕňať určité potraviny, látky vo výrobkoch na čistenie alebo prachu.

 5. Používajte ekologické pracie prostriedky: Vyberajte pracie prostriedky bez parfémov a agresívnych chemikálií. Dôkladné prežehlenie oblečenia môže pomôcť odstrániť potenciálne alergény.

 6. Oblečenie zo šetrných materiálov: Noste oblečenie vyrobené z mäkkých a priateľských materiálov, ako sú bavlna alebo bambus. Tieto materiály minimalizujú trenie a podporujú priedušnosť pokožky.

 7. Využite prospešné účinky slnka: Slnečné žiarenie môže mať pozitívny vplyv na atopickú dermatitídu, ale je dôležité vyhnúť sa prehriatiu a používať vhodné opatrenia na ochranu pokožky pred nadmerným slnečným žiarením.